Sprawdź czy opłaca się regenerować zużytą klamkę

Klamka jest takim urządzeniem, który za bardzo nie zajmuje naszej uwagi, dopóki podczas otwierania drzwi, nie pozostanie nam ona w ręku. Ale spokojnie, istnieją i na to metody. Musimy sobie zdać sprawę z jednej rzeczy, bowiem za wypadnięcie klamki z drzwi, niejednokrotnie odpowiada poluzowane mocowanie. Dokonuje się to w ten sposób, że z czasem śruby, które znajdują się w aparacie klamki, a tym samym są one przymocowane do skrzydła drzwi, zaczynają się stopniowo luzować. Gdy zauważymy moment, w którym śruby kolokwialnie zaczynają puszczać, wówczas należy zdjąć otaczający klamkę szyld i mocno dokręcić w nim znajdujące się śruby. Jeżeli jednak zlekceważymy pojawiający się luz w klamce, wówczas proces ich wykręcania będzie postępował, a my któregoś wyjątkowego dnia, pozostaniemy z klamką w dłoni. To nie jest jednak jedyna przyczyna wypadania klamki z drzwi. Czasami problem może być w nieodpowiednio dobranych śrubach.

Przy kupnie klamki, należy zwrócić uwagę, czy dołączone śruby nie będą zbyt krótkie, gdyż jeśli takie będą, wówczas nie zapewnią one prawidłowego, a przede wszystkim trwałego mocowania. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na drzwi ciężkie, masywne, najczęściej wykonane z litego drewna, wówczas musi być do tego rodzaju drzwi, dobrana odpowiednia klamka, gdyż nie dobrze dobrana może za skutkować tym, że przy silniejszym szarpnięciu, klamkę wyrwiemy po prostu z drzwi.

Zawsze gdy klamka się zepsuje mamy dylemat czy kupić nową czy naprawiać w niej części. Otóż klamka składa się z kilku elementów, jednym spośród nich jest pochwyt, czyli to za co chwytamy klamkę i naciskamy, dalej mamy wewnętrzny mechanizm, w skład którego wchodzi sprężyna, i to ona jest szczególnie narażona na zniszczenie. I w tym miejscu, jeżeli mamy klamkę w starszym modelu, w którym zamieniano sprężynę na specjalną obręcz, najczęściej instalowaną na trzpieniu pochwytu, wówczas kiedy owa obręcz wyrobi się, co można zaobserwować, w ten sposób, że klamka zaczynie swobodnie opadać, w takim przypadku nie warto inwestować w naprawę, klamki, lepiej jest po prostu zakupić nową.