Laubzega jako jeden z polecanych sposobów cięcia sklejek

Za podstawowe urządzenie do rozcinania płyt drewnianych akceptuje się laubzegę. Ale laubzegę nie bodaj można stosować do obcinania sklejek drewnianopochodnych, ale także z miękkiego metalu i materiału. Z pomocą wyrzynarki można wycinać zwykłe prążki rozkrojenia, a również wstęgi rozdwojenia o nieregularnym zarysie na przykład w strukturze krzywizn czy także zygzaków. Przy pomocy wspomnianego aparatu przypuszczalnie można wyciąć też okrągłe, czworokątne i arytmiczne otwory.

Z pewnością można rzec, iż laubzega jest niesamowitym narzędziem nie tylko do wycinania płyt, lecz przede wszystkim jest niezbędnym aparatem w każdorazowym dużym zakładzie entuzjasty. Jest parę reguł w trakcie cięcia tafli z asystą wyrzynarki. Pierwszoplanowa zasada tyczy się odpowiedniego ulokowania wyrzynarki. W powiązaniu z powyższym, w trakcie wycinania podłużna płoza laubzegi winna być przyciśnięta do obcinanej płyty. Ważne jest, żeby podczas krojenia sklejki, laubzega nie doścignęła w którekolwiek drgania, gdyż może to spowodowywać złamanie brzeszczotu. Jeśli będziemy chcieli ciąć płyty względnie sztywne, wtenczas należy uruchomić na wyrzynarce najsłabszy tor, wyłącznie z niedużą prędkością przesuwu ostrza przypuszczalnie można uciąć wymarzony kształt.

Z kolei im surowiec jest sprężystszy, tym tok musi być mocniejszy. Sterując wyrzynarkę, nie winno się popędzać bardziej postarać się etapowo ciąć sklejkę w równoczesnej miarowości. Przy profesjonalnym cięciu sklejek z drzewa poleca się używać wysokiej jakości cyrkiel.